Kemanın Bölümleri Nelerdir ?

Kemanın İcadı ve Tarihteki Yeri
11 Haziran 2019
Keman Bakımı
11 Haziran 2019

Kemanın Bölümleri Nelerdir ?

Keman, herkesin çalmak istediği; zarif görünümlü ve güzel tona sahip bir enstrümandır. Herkes keman çalmayı ister ama kemanı çalmayı öğrenmek kadar keman parçalarının ve aksesuarların ne işe yaradıklarını bilmek de önemlidir. 

Kemanın Parçaları Nelerdir?

⦁ Ön Kapak : Üstünde iki adet ses deliği bulunan, genelde Ladin ağacıyla yapılan kemanın en büyük kısmını yani gövdesini oluşturur.

⦁ Arka Kapak : Gödenin alt tarafıdır. Genelde Akçaağaç malzeme olarak kullanılır.

⦁ Yanlık : Ön kapakla arka kapağın birleştiği kısımdır. Üçü birlikte gövdeyi oluşturur.

⦁ Çenelik : Çenenizle omzunuzun arasına kemanı sıkıştırırken daha rahat olması için kemanın üst tarafına takılan bir parçadır.

⦁ Teller ve Arşe : Arşe yaylı çalgılarda tellerden ses çıkarmak için kullanılan bir parçadır. Sürtünme yaratarak tellerden ses çıkmasını sağlar ve arşe bu sürtünme kuvvetini üstüne sürülen reçine sayesinde kazanır. Keman telleri ise bir ucu burgulara bir ucu da kuyruğa bağlanır. Burgular çevrilerek akord edilir.

⦁ Eşik : Telleri yükselterek sapa ulaştıran köprüdür.

⦁ Sap, Salyangoz, Burgu Delikleri, Burgular, Perdelik ve Klavye: Sapın üzerinde bulunan kısma klavye denir. Klavyenin ucunda burgu deliklerine takılı burgular, burguların hemen yanındaki yere de salyangoza benzediği için salyangoz denir.