Kemanın Bölümleri Nelerdir ?
11 Haziran 2019
Çocuk ve Keman
11 Haziran 2019

Bir Keman Bakımı

Tebrikler, mükemmel aleti buldunuz ! Bir sonraki adım, bir keman ve yayın nasıl korunacağını anlamaktır.  Bu yazı size kemanınızı nasıl sağlam, mutlu ve mükemmel ses çıkartacak bir şekilde tutabileceğiniz konusunda bir rehber olacaktır!  Keman bakımı nasıl yapılır

1. Pratik yaparken, aleti tekrar kasaya koymayı unutmayın, böylece küçük çocuklar ve evcil hayvanlar ona zarar veremez.

2. Enstrümanınızı iki elinizle tutun. Bir elinizi boynunuza, bir elinizi de çene desteğine yerleştirin. Bazı öğretmenler ve luthiers, kemanın karnı etrafında tutulursa kemanların çatlayabileceğine inanmaktadır.

3. Aletinizi asla standdan asmayın. Bunu ortaokul ve lise orkestrasıdayken yapan birçok öğrenciyi hatırlıyorum. 

4. Cihazınızı aşırı sıcaklıklarda tutmayın. Mümkün olduğunca araç veya otobüs oturmaktan ve aletinizi dışarıda tutmaktan kaçının. Sıcaklıktaki aşırı değişiklikler akordunu bozar ve cihazınıza zarar verebilir.

5. Aletinizi kir, reçine ve yağdan uzak tutun. Her kullanımdan sonra, cihazı yumuşak ve kuru bir bezle hafifçe silin. Temizlenmemiş kalırsa, enstrüman tarafından üretilen ses tehlikeye girer.

6. Sadece keman için özel olarak yapılmış temizleyicileri ve cilaları kullanın. Cihazınızı temizlemek için ticari mobilya cilası, yağ veya alkol kullanmayın. 

7. Keman Telleri 6 - 10 ayda bir değiştirilmelidir.

8. Eski telleri çıkarırken ve yeni teller takarken teker teker çıkarın. Tüm dizelerin eşzamanlı olarak çıkarılması köprüyü hareket ettirebilir ve ses direklerinin yerleşimini değiştirebilir.

9.Kemanınızın yay da uygun şekilde yapılmalıdır.

Kaynak : http://www.the-violin.com/how-to-care-for-a-violin