Keman Bakımı
11 Haziran 2019
Konser Elbisesi
11 Haziran 2019

Çocuk ve Keman

Müzik Eğitiminin Sayısız Faydası Bulunmaktadır

Müzik eğitimi ve keman eğitimi insan beyninde lisan ve karar verme yetisini kontrol eden bölgelerin ileri düzeyde gelişmesini sağlar. Eğer müzik eğitimine, keman eğitimine erken bir yaşta başlanırsa beynin söz konusu bölgeleri  daha rahat gelişecektir, çünkü insan beyni yıllar boyunca gelişimine devam eder ve beynimizin yaratıcı olan yarısı olan sol tarafı bu tarz bir eğitimin yardımıyla fiziksel olarak gelişecek ve beyin hücreleri arasındaki bağlar da kuvvetlenecektir.

Keman Dünyayı Algılamamızı Değiştirir

Müzik dünyayı algılayış şeklimizi, bakış şeklimizi, zihnimizde objeleri canlandırma yeteneğimizi ve algı kapasitemizi birebir olarak etkiler. Eğer çevremizdeki objeleri oldukları şekilde algılayabilirsek ve bu yeteneğimizi geliştirirsek çok basit gündelik problemlerden matematiksel problemlere kadar her soruna daha rahat yaklaşabilir ve bunları çok daha kolay bir biçimde çözebiliriz. Keman gibi şık bir müzik aletini çalarak bunca faydaya da rahatlıkla ulaşmak mümkün. Uygun bir sanat eğitimi problem çözmek konusunda çocukları daha yaratıcı kılacaktır, zira, söz konusu sanat olduğunda bir problemin hiçbir zaman tek bir çözümü yoktur. Bu düşünme şekli çocukların hayata olan bakış açısını direk olarak etkiler.  Ayrıca yapılan araştırmaların gösterdiği şudur ki;  sanat eğitimi alan çocuklar öğrenim hayatlarında da diğerlerine göre daha başarılı olacaklardır. Sanat eğitimi ve keman eğitimi bir çocuğun olduğu yere kısılıp kalmasını onu farklı kültürlerle tanıştırarak önler. Bu şekilde çocuklar hayatları boyunca çözümcü olmayı, empati kurmayı ve diğerlerine karşı sevgiyle yaklaşmayı öğrenirler.

Çocuk Yaşta Keman

Keman Eğitimiyle Daha Mükemmeliyetçi Bireyler Müzik eğitimi sırasında bir çok farklı öğeyi bir araya getirmeyi kendilerine beceri edinecek olan çocuklar bu şekilde dünyaya bir sanatçının gözünden bakmayı öğreneceklerdir. Bu, müzik eğitimi alan çocuğu mükemmeliyetçi olmaya, yaptığı her şeyde en üst seviyeyi aramaya yöneltir. Elbette müziğin olmazsa olmazı olan hatalar her zaman çocuğun karşısına çıkacaktır; yanlış bir ses, yanlış basılan bir nota, doğru başlanmayan bir şarkı, bunlar her zaman karşılaştığımız ve çalışarak aştığımız hatalardır. Müzik eğitiminin yardımıyla çocuklar bu hataları sadece çalışarak düzelteceklerini, mükemmele ulaşacaklarını görecekler ve çalışmalarının somut sonuçlarını görerek motive olacaklardır. Aynı zamanda müzik yapmak ekip halinde yapılabilecek bir şeydir ve bir ekip halinde çalışmak disiplinle gelecek bir uyumu gerektirir. Çocuklar müzik eğitimi sayesinde bir bütünün parçası olmayı, mükemmel bir uyum içinde hareket etmeyi öğreneceklerdir. Provalar ve egzersizler çocukların günlük yaşantılarının doğal bir parçası haline geldiği zaman bu, onların hayatları boyunca yapacakları çalışmaları pozitif bir yönde etkileyecektir. Müzik eğitimi alan çocuklar ilerleyen yaşantılarında bu eğitimin getirdiği becerileri kullanacaklardır. İlk olarak bir işi nasıl yapmaları gerektiğini bilecekler ve sadece izlemek yerine yapmaya odaklanacaklardır.  Bu özellikleri yaşamları boyunca yaşadıkları ve çalıştıkları çevrelerde seçilen bireyler olmalarını  sağlayacaktır. Müzik, çocuklara korktukları şeylerin üstesinden gelerek hayatta gerekli riskleri almayı öğretir.  Sanat eğitimi sayesinde sahip oldukları kaygıları erken yaşlarda yenebilen çocuklar potansiyellerini arttıracak ve yaşayacakları sorunları minimuma indirgeyecektir.

Kaynak : http://kemankursuizmir.com/cocuk-ve-keman/